Puhta vee joomine muudab meid produktiivsemaks

Tõenäoliselt oled juba teadlik, et päeva jooksul tuleb tarbida piisavas koguses vett. Aga kas joogivesi võiks sind muuta ka produktiivsemaks?

Paljudes teadustöödes on leitud, et veepuudus võib põhjustada kognitiivsete võimete vähenemist

See võib olla ka intuitiivne – kui me oleme janused, siis muutub vesi eluliselt oluliseks. Meie kehal on lihtsalt tähtsamaidki muresid kui raportite lugemine või blankettide täitmine.Viimastes uuringutes on aga leitud, et veepuuduse tekkimiseks, mis meie aju võimekust vähendab, ei pea me paar päeva kõrbes veetma. Isegi „veidi kõrbenud“ tunne, mis kaasneb tagasihoidliku veepuudusega, võib olla piisav selleks, et vähendada meie potentsiaalset produktiivsust. Ajakirjas Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolism avaldatud Weill Cornelli meditsiinikolledži teadlaste tehtud uuringus leiti, et mõõdukas veepuudus (vähem kui 5% veekaotus kehamassist) võib takistada vere kiiremat liikumist, mis on vajalik korralikuks närvitegevuseks. See segab ajus olevate veresoonte tööd, mis vähendab omakorda kognitiivset võimekust. Kehvemaks muutub sealjuures näiteks lühiajaline mälu, tähelepanu ja reaktsioonikiirus.

Pikaajalise veepuuduse mõjud

„Nendele uuringutele toetudes võib väita, et isegi tagasihoidlik veepuudus võib töömahte ja produktiivsust märgatavalt vähendada,“ ütles Weill Cornelli meditsiinikolledži neuroloogia professor Giuseppe Faraco. Efektid on tugevamad vanurite ja noorte laste puhul, kes ei suuda oma kehavedelikke nii hästi reguleerida.

Faraco leiud on sarnased varasemate uuringutega. Nende hulka kuulub ajakirjas Human Brain Mapping 2010. aastal avaldatud uuring, milles leiti, et pikaajalised veepuuduse perioodid vähendavad inimese juhtimisvõimekust. Väheneb ka planeerimisvõime ja visuaalse info töötlemine on raskem.

Tööõnnetused ja produktiivsus

Mõned uuringud on tõstatanud ka küsimuse võimalikust seosest suvise veepuuduse ja tööstussektoris toimuvate tööõnnetuste vahel. Ajakirjas Applied Eronomics 2004. aastal avaldatud uuringus leiti, et veepuudus mõjutab suuresti eelkõige füüsilise töö tegijaid. Mõõdukas veepuuduses olnud metsatööliste produktiivsus oli külluses vett tarbinud kolleegidest 12 protsenti madalam.

Kas me peaksime selle tõttu töö juures võimalikult palju vett tarbima? Faraco tõi välja 2003. aastal avaldatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovituse, mille kohaselt võiks mehed tarbida päevas 2,5 liitrit (10,5 tassitäit) ja naised 2,2 liitrit vett (9,3 tassitäit). See on traditsioonilisest 8 tassist veidi rohkem.

Uriini värv on hea indikaator

Professor lisas, et igaühe keha tegeleb vedelikega erinevalt. Neid koguseid peaks aitama saavutada ka toit, mida me sööme. „Kui inimene sööb näiteks palju puu- ja juurvilju, siis see vähendab vee hulka, mida me peame eraldi jooma,“ ütles ta. „Hea nõuanne on juua nii, et janutunnet ei tekikski. Lisaks sellele võiks uriini värvus olla värvutu või helekollane.“

Tõsi, ka veega on võimalik siiski liialdada. Vee üleküllus võib tekitada palju erinevaid probleeme – sa võid kogu oma tööpäeva veeta tualetis. See võib tekitada ka veidi rängemat seisundit – selle nimi on hüponatreemia, mille käigus langeb naatriumi hulk sinu kehas ohtlikult madalale. Tõsi, selline probleem on peamiselt pikamaajooksjatel, aga ka kontoritöötajal võib see tekkida.

Artikkel algselt ilmunud siin.

Tarbi 30 ml puhast vett päevas iga oma keha kilogrammi kohta (see teeb nt 1,5 liitrit 50 kg kehakaalu korral).
Jaapani teadlased soovitavad suurima kasutegurina kehale juua vähemalt 640 ml vett kohe hommikul, enne sööki, et puhastada soolestik ja aktiveerida organid ning süsteemid, et keha käivitada enne, kui söök või muu seedimist vajav vedelik töötlemiseks makku jõuab.

Maailma parim vesi Coral Mine siit –
https://tervisesaladused.ee/mineraalained/coral-mine-koralliliiv-uuendab-kogu-keha-vaid-mone-kuuga/

Kohene soodustus -20%, kui registreerid siin omale TASUTA kohustustevaba Coral Club kliendikaardi:
https://coral.club/ee/6010234.html

Lisainfot Coral Club toodete kohta ja tasuta tervisenõu saad küsida siit – tervisesaladused@gmail.com

NB! Kõik Coral Club tooted on GMP kvaliteedi-märgistusega.

Jälgi meid ka Facebookis – eripakkumised, terviseteemalised artiklid ja palju muud temaatilist leiad siit:
https://www.facebook.com/tervisesaladused.ee/

https://www.instagram.com/sinutervisesaladused/

Vaata ka:
8 veepuuduse levinumat sümptomit
Vee 12 keemilist ja füüsikalist omadust
5 reeglit – kuidas ja kui palju on tarvis juua vett
Leevendus “rahutute jalgade” sündroomile – aitas Coral Mine
Coral Mine koralliliiv – uuendab kogu keha vaid mõne kuuga
Korallivee joomise meelespea
HydraMax Pack – tõeline niisutus rakutasandini välja