Andropaus – kas mehelikkuse lõpp?

Andropaus, mille termin on tuletatud kreekakeelsetest sõnadest “andros” (mees) ja “pausis” (peatus, katkestus), on analoogne naiste üleminekueaga, ent erinevalt menopausist on andropausi võimalik ära jätta. Kuidas siis? Androloog Margus Punab ütleb, et suuresti on see kinni eluviisides.

Kõigepealt: ei ole “andropaus” doktor Punabi meelest väga õnnestunud termin. “Õigem oleks “hilise algusega hüpogonadism” – see tähendab meessuguhormoonide langust, mis ei ole tekkinud noores eas, vaid vananemisprotsessis või organismi kuludes.”

Hoia testosterooni!

Andropausist ei kõnelda sedavõrd palju kui menopausist, kuigi kaebused on Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku tohtri Punabi sõnul osaliselt sarnased, eriti psühholoogilise ja vaimse poole pealt. Andropausi tüüpilised kaebused on: energia vähenemine, psüühiline ebastabiilsus ja depressioon, seksuaalse huvi ja erektsioonivõime vähenemine, vaimse võimekuse langus, lihas- ja liigesevalud ning lihasmassi ja füüsilise jõu kahanemine, lisaks veel peamiselt neerupealises toodetava keerulise nimega aine – dihüdroepiandrostendinooni – taseme langus veres ja testosterooninivoo langus. “80aastasel mehel on madal meessuguhormoonitase üsna normaalne, mis ei tähenda, et see oleks hea. Testosterooni vähesus viib igal juhul organismi enneaegse kulumiseni ja haiguste tekkerisk kasvab märgatavalt,” teab Punab.

Testosteroon hakkab vaikselt langema vanusest 24–25, 0,2–1% aastas. Languse kiirus ja selle mõju tervisele sõltub pärilikkusest, üldtervislikust seisundist, suguelundeid kahjustavatest haigustest ja suuresti ka eluviisidest. “Tervis on inimese enda kätes. Halvasti mõjuvad vähene füüsiline aktiivsus, suitsetamine, alkohol, ülekaalulisus ja ülemäärane vaimne stress – viimane isegi rohkem kui füüsiline.”

“Doktor Punab arvab, et praegune raske majandusseis mitte ei tooda enneaegseid andropausile minejaid, vaid mõjub pigem positiivselt: buumiajal rabeles suur osa inimesi üleliia ja põletas end läbi, nüüd aga meeleheitlik pungestamine väheneb ja inimestel jääb rohkem aega ka tervisele mõelda. Noored mehed, kes on vastutaval positsioonil, kõrge vaimse pinge all ega ole endale puhkust andnud, on varase andropausi riskigrupp.

Kroonilised haigused ohustavad voodielu

Andropausi algust on sageli raske märgata. Hormoonitaseme ajutised suuremad langused on tingitud tavaliselt pidevast vaimsest ja füüsilisest liigkoormusest, samuti tõsistest haigustest. Vaevuste tüüpilised kooslused kujunevad reeglina välja aga alles 45.–55. eluaasta vahel.

Allikas Kodutohter.


Sinu lahenduseks võib olla spetsiaalselt meeste tervise toetamiseks välja töötatud Libidextra meestele!
Vaata lähemalt selle koostist ja mõju siit:
Libidextra Men hoiab meeste tervist ja seksuaalsust

Libidextra Men toote aktiivsed komponendid aitavad järgmistel puhkudel (kuid mitte ainult):
– eesnäärmehaiguste profülaktika;
– vähendavad südame-veresoonkonnahaiguste haigestumise riski;
– tugevdavad juuksejuuri ning vähendavad nende väljalangemist.

NB! Kõik Coral Club tooted on GMP kvaliteedi-märgistusega.

Kohene soodustus -20%, kui registreerid siin omale TASUTA kohustustevaba Coral Club kliendikaardi:
https://coral.club/ee/7503468.html

Lisainfot toodete kohta ja tasuta tervisenõu saad küsida siit – tervisesaladused@gmail.com

Jälgi meid ka Facebookis – eripakkumised, terviseteemalised artiklid ja palju muud temaatilist leiad siit:
https://www.facebook.com/tervisesaladused.ee/

https://www.instagram.com/sinutervisesaladused/